Kitap Hakkında


ÇOCUKLAR İÇİN GURME LEZZETLER

Dünyanın En İyi Sağlık ve Beslenme Kitabı Ödüllü Yazar
ASLIHAN KORUYAN SABANCI yeni yemek kitabını çocuklar için yazdı.

Aslıhan Koruyan Sabancı, özenle hazırladığı üçüncü kitabı
ÇOCUKLAR iÇiN GURME LEZZETLER’de
Bebeklikten Yetişkinliğe Sağlıklı ve Doğal Yaşam Tarzı sunuyor.

Gurme Kitapları alanında “Oskar Ödülleri” olarak adlandırılan ödülleri Türkiye’ye kazandıran Aslıhan Koruyan Sabancı, yeni kitabında Gurme Lezzetleri çocuklar için sunuyor.

Aslıhan Koruyan Sabancı, Türkçe ve İngilizce yayımlanan ilk kitabı “Glutensiz Gurme Lezzetler” ile 2012 yılında Paris’te “World Gourmand Cookbook Awards” tarafından “Sağlık ve Beslenme” konusunda “Dünyanın En İyi Yemek Kitabı” ödülünü aldı.

2016 yılında yayımlanan ikinci kitabı “Evinizde Sağlık ve Güzellik, Doğal Tarifler ve Öneriler” ile Yaşam Tarzı, Beden ve Ruh Sağlığı kategorisinde “Dünyanın En İyi Diyet Kitabı” ödülünü alarak birinci seçildi.

“Çocuklar için Gurme Lezzetler” “Bebeklikten Yetişkinliğe Sağlıklı ve Doğal Yaşam Tarzı” Kitabı, sağlıklı beslenmek isteyen, Akdeniz mutfağını seven, yediden yetmişe, her yaştan ve her ülkeden okuyucular için hazırlandı. Kitapta, özellikle zor yiyen çocuklara sağlıklı beslenmeyi cazip hale getirmeyi amaçlayan Sabancı, çocukların zevkle yiyebilecekleri lezzetli tarifleri gurme tasarımlar ile sunuyor.

Eğlenceli, renkli ve çocukların ilgisini çekecek gurme görseller ile desteklenen kitap 352 sayfadan oluşuyor. Doğal ve sağlıklı menülerden oluşan 197 tarifin yer aldığı kitapta; geleneksel tatların yanı sıra glüten duyarlılığı olan okuyuculara hitap eden 154 glütensiz tarif de yer almaktadır.

Aslıhan Sabancı, tariflerini beş bölümde sunuyor. Giriş bölümünde “Bebeklikten ergenliğe sağlıklı ve doğal yaşam tarzı, beslenme önerileri ve pratik tarifler” yer alıyor. Kahvaltı bölümünde lezzetli yumurta ve omlet tarifleri, ekmekler, pankekler, peynir, sosis, sucuk ve reçel tarifleri yer alırken Ana Yemekler bölümünde çorbalar, salatalar, sebze yemekleri, pilavlar, makarnalar, et yemekleri, tavuk yemekleri, deniz mahsulleri özenle sunulmuş; Çay Saati bölümünde tatlılar ve tuzlular sağlıklı, eğlenceli ve gurme sunumlar ile yorumlanmış. Bu bölümle ev yapımı sağlıklı dondurmalar, çikolata, cheesecake ve cookieler, pizza ve pide gibi pek çok tarif bulmanız mümkün. Faydalı Bilgiler bölümünde ev yapımı ketçap, ev yapımı mayonez, et suyu hazırlama, ev yapımı konserve domates gibi pratik tariflerin yanı sıra çocuk ve yetişkinler için besin öğeleri değerleri tabloları bulunuyor.

Aslıhan Koruyan Sabancı, “Günümüzün seçici ve zor yiyen çocukları ve hatta yetişkinleri, çoğunlukla marketlerde satılan ve içinde raf ömrünü uzatmak için katkı maddesi eklenmiş pek çok gıdayı bayıla bayıla iştahla tüketiyor. Ben marketlerde satılan pek çok popüler gıdanın da evimizde nasıl yapılabileceğini açıkladım. Böylece içinde doğallık, sağlık ve hazırlayan annenin sevgisinden başka katkı olmayan pratik tariflerimi sizlerle paylaştım. Evde sucuk ve sosis yapımı, dondurma yapımı, evde ketçap, mayonez hatta çikolata yapımı gibi. Tabi ki çocukların çok sevdiği pizza, balık köftesi, tavuk nugget gibi tarifleri de eklemeyi unutmadım. Bu tariflerimi zerdeçal ve egenin taze otları ile lezzet ve sağlık deposu haline getirmeyi amaçladım. Babaannemin el emeği göz nuru olan, yapmak için bir gününü harcadığı ve bizim bir çırpıda bitirdiğimiz boşnak böreğini, anneannemin sabah kahvaltılarında el çabukluğu ile hazır ettiği çiğ böreğini, ailemizin vazgeçilmez yemeği çerkez tavuğunu, el açması mantısını, bunun gibi mutfağımızda olan ve yemeğe doyamadığımız pek çok geleneksel tarifimizi de kitabıma ekledim. Kitabımda benim gibi glüten hassasiyeti olanlar için kendi mufağımda uyguladığım 154 glütensiz yemek tarifim yer aldı. Tariflerimin sunumlarını tasarlarken, zor yiyen çocuklara eğlenceli ve zevkli görseller yaratmayı amaçladım. Kitabımın bütün okuyucularım için yararlı olmasını umut ediyor, tüm okuyucularıma sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum…” diyor.

Bütün çocukların ve annelerin gönüllerini kazanacak “Çocuklar için Gurme Lezzetler” kitabı Gratis mağazalarında, D&R, Remzi Kitabevi ve seçkin kitap evlerinde satışa sunuldu.